اصطلاح اورتومولکولی “orthomolecular” توسط دکتر لینوس پاولینگ ایجاد شد، وی ۲ بار برنده ی جایزه ی نوبل شده است. دکتر پائولینگ در سال ۱۹۶۸ ایده ی جدید خود را در مجله ی تخصصی علمی منتشر کرد و توضیح داد که درمان اورتومولکولی عبارتست از درمان بیماری بوسیله ی دریافت مقدار کافی و لازم از مواد تشکیل دهنده ی بدن، بویژه غلظت های مناسب از موادی که بطور طبیعی در بدن انسان وجود دارند و برای زندگی ضروری هستند. در آن زمان موضوع بحث بر ایجاد روند دارویی و درمانی دیگری متمرکز بود و امروزه درمان اورتومولکولی با بسیاری از روشهای درمانی تغذیه ای یکسان و هماهنگ شده است. برای همین به عنوان داروی مغذی اورتومولکولی نیز شناخته می شود.

 

درمان اورتومولکولی (Orthomolecular): به توصیه ی جامعه ی مکمل های ضروری آلمان (DGE – دویچه گسلچافت Ernährung) میوه ها و سبزیجات به عنوان منبع ارزشمندی از مکمل های ضروری، باید چندین بار در روز مصرف شوند.

“بیشتر بهتر است”؟

درمان اورتومولکولی (Orthomolecular) بر اساس مصرف هدفمند و کافی از مکمل های ضروری است که برای برطرف کردن بیماریهای حاد و مزمن مانند آرتروز و یا وقتی بدن در شرایط خاصی مانند بارداری قرار دارد، بکار می رود. با اینحال مکمل های ضروری را نباید بصورت بی رویه یا طبق اصل هرچه بیشتر بهتر، بیشتر از دوز لازم مصرف کرد. بلکه مقدار آن می بایست در ترکیب محاسبه شود و مناسب نیاز بدن و به مقدار لازم برای برطرف کردن بیماری احتمالی تجویز شود تا به صورت ترکیبی از مواد مورد نیاز با دوز مناسب باشد.

 

مکمل ضروری چیست؟

مکمل ضروری در نظر عامه ی مردم به عنوان مواد حیاتی و لازم برای زندگی شناخته می شود. این مواد شامل ویتامین ها و مواد معدنی و عناصر جزیی هستند. داروی اورتومولکولی شامل آمینو اسیدهای چرب ضروری، مواد مغذی گیاهی، پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها ست. تقریبا تمام مکمل های ضروری از طریق خوراکی های روزانه به بدن می رسد. با اینحال مکمل های ضروری اورتومولکولی را می توان در شرایط و موقعیت های خاص برای تامین مواد حیاتی مورد نیاز بدن، مصرف کرد.

 

داروی اورتومولکولی (Orthomolecular) – رشته ای در تحقیقات بین المللی

تحقیقات علمی در این زمینه خیلی بیشتر از حیطه های شناخته شده ای مانند مزیت استفاده از ویتامین C برای سیستم ایمنی بدن است. نشریات بین المللی زیادی بر روی ارتباط بین مصرف مکمل های ضروری و سلامتی متمرکز هستند. این مطالعات نشان می دهد داروهای اورتومولکولی نقش مهمی در حفظ سلامتی و درمان های تغذیه ای دارند.