سلامت استخوان ها – اهمیت مواد مغذی

 

استخوان های شما زنده اند

چون دائما خود را بازسازی می کنند. هر استخوانی با لایه ای رگه دار که پوشش استخوانی ( پریوستئوم ) نامیده می شود پوشانده شده که دارای رگ های خونی، رشته های عصبی و سلول های تخصصی که وظیفه ی تشکیل استخوان ( استئوبلاست ها ) و جذب مجدد استخوان ( استئوکلاست ها ) را دارند، است. از همین رو استخوان بطور مداوم بازسازی شده و بنابراین محکم و مقاوم باقی می ماند و قادر به سازگاری با نیاز های فیزیکی و مکانیکی هر روزه ی زندگی هستند. این بازسازی استخوان ها توسط برهمکنش های پیچیده ای از هورمون ها، ویتامین ها و مواد معدنی در ترکیب با ظرفیت مکانیکی سلول هاست. برای سلامت ماندن بافت استخوانی، ویتامین ها و مواد مغذی ضروری همراه با ورزش مناسب، لازم هستند.

 

تشکیل جرم استخوانی در زمان مناسب

با اینکه رشد حقیقی استخوان در انتهای بلوغ کامل می شود، بافت استخوان در تمام طول عمر در معرض ترمیم و بازسازی است. جرم استخوانی و استحکام و مقاومت استخوان ها در حدود ۲۵ سالگی به بالاترین میزان خود می رسد و پس از آن به تدریج روندی فرسایشی را طی کرده و بطور پیوسته کاهش می یابد.

بانوان با تغییرات هورمونی که در طول یائسگی خود تجربه می کنند بیشتر از آقایان همسال خود تحت تاثیر این روند هستند. بنابراین کاهش استحکام استخوان امری طبیعی است.

 

سلامت استخوان و مواد مغذی ضروری

اطمینان یافتن از مصرف کلسیم و دیگر مواد مغذی به میزان کافی – چه در جوانی و چه در سال های بعد – در داشتن استخوان هایی سالم نقش اساسی دارد. پیروی از برنامه ی غذایی متعادل و سلامت بر دانسیته ی مواد معدنی استخوان تاثیر داشته و استخوان ها را حتی در سنین پیری قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد.

 

کلسیم – ماده ای ضروری برای تشکیل استخوان

از نظر مقدار، کلسیم مهمترین ماده ی معدنی موجود در بدن است و به  همان اندازه ای که برای استخوان ها مفید است برای دیگر اندام های بدن و عملکرد درست آنها نیز ضروری است. برای اینکه بدن قادر به جذب کلسیم از طریق روده باشد باید آن را همراه با ویتامین D مصرف کرد. مسلما شکی نیست که مقدار کلسیم لازم برای بدن از طریق مصرف غذاهای مفید تامین می شود بنابراین باید به عنوان پیش نیازی برای سلامت و قوی ماندن استخوان ها از طریق غذاها ی سرشار از کلسیم مانند شیر و لبنیات، سبزیجات، میوه ها و آب معدنی حاوی کلسیم مصرف شود. در انتخاب غذاهای مناسب باید به این نکته توجه داشت که جدب کلسیم از روده با بالا رفتن سن کاهش می یابد.

برای استخوان هایی سالم و قوی: غذاهای سرشار از کلسیم بخورید

 

دقت داشتن در تامین مواد مغذی ضروری

برای متابولیسم طبیعی استخوان علاوه بر کلسیم، طیف وسیعی از دیگر مواد مغذی ضروری لازم است. ویتامین C، ویتامین B6، ویتامین B2 و فولیک اسید به عنوان ویتامین های اولیه ی ضروری و همچنین ویتامین D و ویتامین K که در چربی حلال هستند در این طیف قرار دارند. مقدار بسیار کمی از عناصر جزئی مس، منگنز و روی نیز مورد نیاز است که البته برای استخوان ها حیاتی نیست و این نشان می دهد که سلامت استخوان ها بالاتر از همه ی آنچه گفته شد به ترکیبی از مکمل های ضروری و مواد مغذی مختلف بستگی دارد.

 

ترکیبی موثر از مکمل های ضروری

کلسیم و ویتامین D یک ترکیب موثر هستند. ویتامین D به جذب طبیعی کلسیم از روده کمک می کند و باعث می شود سطح کلسیم خون به اندازه ی نرمال باقی بماند و نیز در به کارگیری فسفات ها و در نتیجه استحکام استخوان ها نقش دارد.

برای تولید طبیعی ویتامین D در بدن نیاز است که پوست بدن در برابر آفتاب قرار گیرد و در غیر اینصورت در مواقعی که موقعیتی برای در معرض آفتاب قرار گرفتن وجود ندارد، باید ویتامین D مورد نیاز بدن را از طریق گنجاندن مواد مغذی در برنامه ی غذایی تامین کرد. افزایش مصرف کلسیم و ویتامین D دانسیته ی استخوان ها را حتی در سنین پیری نیز بهبود می بخشد.

 

توصیه هایی برای سلامت استخوان

بخاطر اطمینان از سلامت استخوان هایتان باید برنامه ی غذایی متعادل همراه با مقدار زیادی میوه و سبزیجات را دنبال کنید. علاوه بر این ورزش کردن – ترجیحا بیرون از خانه و در هوای آزاد – به استحکام و سلامتم اندن استخوان ها در طول عمر شما کم می کند.