پشتیبانی فعال برای باروری مردان و زنان


قدرت باروری مردان

 

هنگامی که بارداری بیشتر از آنچه پیش بینی میشد طول می کشد

بسیاری از زوج ها فقط یک رویا دارند – که سرانجام پدر و مادر شوند. اگر این اتفاق در همان ابتدا و بلافاصله رخ ندهد شرایط سختی برای آنها ایجاد می شود. چه مشکل از طرف مرد باشد و چه از طرف زن بر روی رابطه با همسرشان و اعتماد به نفسشان تاثیر بدی دارد. بنابراین، و به خصوص در این وضعیت، مهم است که زوج ها در کنار یکدیگر باشند و به آینده خوشبین بمانند.

 

آمادگی برای بارداری

بر اساس تخمین های علمی، در کشورهای صنعتی غربی از هر ۷ – ۵ زوج، یکی با وجود آرزوی بچه داشتن بدون فرزند باقی می ماند که این تعداد در حال افزایش است. در ۴۰٪ از این موارد مشکل مربوط به مرد است. در موارد نادری ناباروری مردان مربوط به نقص اعضای تولید مثلی است و اغلب مربوط به کیفیت پایین اسپرم است.

 

توصیه هایی برای مردانی که فرزند می خواهند

علاوه بر داشتن برنامه ی غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی ضروری و لازم، باید شیوه ی زندگی و عوامل محیطی را نیز در نظر بگیرند. به عنوان مثال، باید از گرم شدن ناحیه تناسلی خودداری شود و از نشستن روی صندلی های گرم ماشین و یا ماندن در سونا به مدت طولانی دوری کرد. سیگار کشیدن نیز کیفیت اسپرم را کاهش می دهد. بنابراین کمتر سیگار بکشید یا حتی بهتر است سعی کنید به طور کامل ترکش کنید که به نفع کودک آینده تان نیز هست. حتی اگر بارداری همسرتان بیشتر از آنچه انتظار داشتید طول کشید، آرامش خود را حفظ کنید و به شریک زندگی خود امیدوار باشید تا باردار شود.

 

کیفیت اسپرم عاملی در ناباروری 

در سفر به سوی تخمک، اسپرم را می توان به یک ورزشکار قوی تشبیه کرد که به استقامت، سرزندگی، شور و نشاط و جنب و جوش نیاز دارد تا به هدف خود برسد. متاسفانه در طول ده های اخیر کیفیت اسپرم به شدت کاهش یافت است. ۵۰ سال پیش در هر انزال بطور متوسط ۱۰۰ میلیون اسپرم وجود داشت، در حالی که امروز این رقم به ۲۰ تا ۶۴ میلیون کاهش یافته است. در انزال یک مرد ۴۵ ساله حدود یک سوم اسپرم یک مرد ۱۸ ساله وجود دارد و نسبت اسپرم های بی کیفیت ۵۰٪ بیشتر است.

 

بلوغ اسپرم برای لقاح بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است

تشکیل شدن و به بلوغ رسیدن اسپرم در لوله های اسپرم ساز، که لوله های باریکی در بیضه ها هستند، صورت می گیرد. این روند حدود ۶۴ – ۶۰ روز طول می کشد. حدود ۱۰۰۰ اسپرم در هر ثانیه تولید می شوند، و در یک ساعت حدود ۴ – ۳ میلیون اسپرم تولید شده است. در طول این فرآیند سلول های تولید شده بسیار حساس هستند. سفر به سلول تخم بسیار طولانی و دشوار است، و در این سفر کیفیت اسپرم برای باروری موفق بسیار مهم و سرنوشت ساز است. فقط بهترین اسپرم ها این سفر را تمام می کنند و قادرند به لایه ی سلول تخمک وارد شده و آن را بارور کنند.

 

بهبود کیفیت اسپرم با مواد مغذی ضروری

برنامه ی غذایی متعادل و مناسب، قدرت باروری مردان را تقویت می کند.

  • روی به باروری و تولید مثل کمک می کند.
  • سلنیوم به تشکیل اسپرم کمک می کند.
  • روی به تنظیم سطح تستوسترون کمک می کند.
  • ویتامین B6، ویتامین B12 و فولیک اسید (فولات) به متابولیسم طبیعی هموسیستئین کمک می کند.
  • ویتامین B12 و روی در فرایند تقسیم سلولی نقش مهمی دارند.
  • مس، سلنیوم، ویتامین C، ویتامین E و روی به محافظت از سلول در برابر اکسیدکننده ها کمک می کند.

بنابراین زمانیکه تصمیم به بچه دار شدن گرفته می شود، ترکیب مشخصی از مواد مغذی بر روی کیفیت اسپرم اثر مفیدی دارد و البته همزمان تاثیرات درمانی دیگری نیز خواهند داشت.

 

امیدواری برای مردانی که فرزند می خواهند

از آنجاییکه مواد مغذی بر روی یکدیگر تاثیر دارند و اثر یکدیگر را کامل می کنند، باید ترکیبی متعادل از آها را مصرف کرد تا بر روی کیفیت اسپرم بویژه تحرک و دانسیته ی آن تاثیر مفیدی داشته باشد.

در اینجا  (در باروری مردان) ویتامین های B6 ، B12 ، ویتامین C  و مس اهیت زیادی دارند زیرا همراه یکدیگر به متابولیسم طبیعی انرژی کمک می کنند. ویتامین های B6 ، B12 و فولیک اسید به متابولیسم طبیعی هموسیستئین نیز کمک می کنند. ویتامین های C و E و همچنین روی، مس و سلنیوم به محافظت سلول ها در برابر اکسید کننده ها کمک می کنند.

 

هنگامیکه باروری بیش از آنچه انتظار می رود طول بکشد، موقعیتی خسته کننده و ناامید کننده بوجود می آید. در حالیکه خوشبختانه راه های زیادی برای کمک به شما وجود دارد.